Narazit při dovolené na specifickou černomořskou kuchyni, a nenechat se přitom utáhnout na drahé (navíc zjevně převařené a japonské) vařené nudli, není vůbec jednoduché. Kdo nevystrčí ze svého klimatizovaného pokoje nos, přijde o opravdu chutná jídla i vyhlášená vína.
Restaurace v přímořských letoviscích jsou nejen nad poměry drahé, ale většinou též nabízejí „místní“ pochoutky v úpravě vhodné pro cizince všech národností. Snad kromě čerstvě vylovených ryb vám proto na talíři může přistát jakýsi předražený kompromis mezi černohorskou klasikou, fast food jídlem a americkým steakem. Na výlet za chutěmi Jadranu se proto vyplatí vyrazit pár desítek kilometrů do vnitrozemí, kde i klesají ceny.
Přílohou ke zdejším pochutinám z mořských plodů (makrelám, sardinkám či mřenkám upraveným na grilu) je místní bílý chléb či tepelně upravené i syrové zeleninové saláty, ve kterých nechybí luštěniny či olivy. Oblíbená je i různě zpracovaná kukuřičná kaše či variace sýrů (ovčích, kozích a nejlépe domácích). Ryby chytané v moři i ve Skaderském jezeře se zpracovávají i do tradičních rybích polévek, naším tipem je ale hustá a velmi vydatná „čorba“ z masa a zeleniny.
Všechny suroviny v Černé hoře jsou skrz naskrz „bio“, a výsledná jídla jsou ve valné většině zdravá a dietní. Králem mezi zdejšími pokrmy je pršut – i v Čechách oblíbená sušená vepřová šunka, jejíž dozrávání trvá celé měsíce. V Černé hoře je dobře dostupný i červený pršut vyráběný z hovězího. Hojně se konzumuje jehněčí (vařené, pečené i grilované), které se zapíjí vínem, vodou i ovčím mlékem.
Brodette – rybí polévka z několika druhů ryb
Pašticada – hovězí maso s česnekem a špekem
Japraki – pomaličku dušené zelné závitky
Pljeskavica – placka z mletého masa a ovčího sýra připravovaná tradičním způsobem
Vranac – temně červené plné víno, které se podává k masům, např. k oblíbenému jehněčímu
Krstač – nejoblíbenější černohorské bílé suché víno
Lozova rakija – velmi silná pálenka z ovoce či obilí