Chorvatské pobřeží a ostrovy

Země ostrovů a zálivů

Chorvatské pobřeží je jak již bylo řečeno největší devizou mladého chorvatského státu, je velmi členité a Chorvatsku patří také 1185 ostrovů, z čehož je 66 obydlených. Celková délka pobřeží činí 5835 kilometrů, z čehož 4057 zaujímá pobřeží ostrovů. Chorvatské pobřeží Jadranu je nejen členité, ale také velmi malebné. Co se Evropy týče, pouze Norsko má více členité břehy.

Jadran

Jaderské moře ležící mezi Balkánským a Apeninským poloostrovem a má plochu téměř 140 tisíc kilometrů čtverečních. Chorvatsku patří jeho východní část zhruba od Privlaky na jihu až po mys Savudrija na západě, včetně všech ostrovů. Obecně lze konstatovat, že sever je spíše mělký, zatímco směrem na jih se dno prohlubuje a u Južnojadranske kotliny strmě klesá. Právě zde byla naměřena největší  hloubka 1300 metrů.

Jadran je mezi turisty oblíbený nejen pro svou krásně azurovou barvu, ale také zde není velký rozdíl mezi odlivem a přílivem a ani se tu nevyskytují nebezpečné mořské proudy. Oblast Jaderského moře, obzvláště zde v Chorvatsku, patří k nejčistším regionům z oblasti Středozemního moře. Kvalita vody je pravidelně kontrolována a výsledky je možné sledovat na stránkách chorvatského Ministerstva životního prostředí.

Ostrovy, poloostrovy, zálivy

Největšími ostrovy jsou Krk a Cres s rozlohou 405 km2, následováno Bračem s 394 km2 a Hvarem s 299 km2, který je ostrovem nejdelším (68 kilometrů na délku). Co se poloostrovů týče, tak prim vede Istrijský poloostrov na severu a poloostrov Pelješac na jihu. Kvarnerský záliv (Kvarnerski zaljev) a Kaštelský záliv (Kaštelanski zaljev) patří mezi největší.

Rozdělení chorvatského pobřeží a ostrovů

Chorvatské pobřeží lze rozdělit do šesti oblastí: Istrijské pobřeží, Kvarnerská riviéra při pobřeží Kvarnerského zálivu na východním pobřeží Istrie; dále Chorvatské přímoří prostírající od Rijeky po Karlobag; Severní Dalmácie, Střední Dalmácie až k letovisku Gradac a Jižní Dalmácie  táhnoucí se až na hranici s Černou Horou.

Pokračujte na:
Dovolená.cz