Druhé největší chorvatské město s dvě stě tisícovou populací sedí v poklidné Dalmácii, kde je chráněno před studenými větry z vnitrozemí. Tuto ochranu poskytují horské masivy Mosor a Kozjak. Split je průmyslové město s četnými historickými odkazy a výborně zachovalým středověkým jádrem zanesený na seznamech UNESCO.
V místech dnešního velkoměsta původně stála malá řecká osada, kterou zvýraznil až císař Dioklecián, za éry římské nadvlády nad městem, tím, že zde nechal postavit palác, kde strávil zbytek svého života. Tím dal impuls k založení Splitu, protože po jeho smrti zde našli azyl různí uprchlíci – nejdříve v samotném paláci, později i mimo něj.
Bezesporu nejslavnější stavba v celém městě. Palác zabírá podstatnou část historického centra. Byl vybudován jako statná a stabilní pevnost s mohutnými hradbami o síle až dva metry, které protínalo šestáct věží. Palác sedí na obdélníkovém půdorysu o hranách přibližně 215 x 180 m a do dnešních časů je obydlen. Původně byl stavěn jako luxusní rezidence.
Hlavní branou do paláce i po letech zůstává severní Zlatá brána (Zlatna vrata, Porta Aurea). Na východní straně ční Diokleciánovo mauzoleum, navržené a sloužící jako panovníkova hrobka. Při vstupu do mauzolea jistě neminete impozantní sfingu, starou téměř tři a půl tisíce let.