Itálie

V Itálii může člověk zůstat týdny, aniž by prozkoumal všechna zajímavá zákoutí, kterými tato země přímo překypuje. Zasněné Benátky, křesťanský Řím, nespoutaná Sicílie či svěží Alpy jsou jen nepatrným zlomkem turistických lákadel, které lze v Itálii obdivovat. Své kouzlo samozřejmě skrývá i dovolená u moře, neboť malebná přímořská italská městečka jsou opravdovým rájem všech romantických duší. Večery lze trávit v půvabných tavernách u sklenky italského vína a za zvuků živelných i milostných písní si vychutnávat typickou italskou kuchyni. Itálie ve vás jistě zanechá pocit příjemně strávené dovolené.

 

Pizza

Že je pizza italská? Nikoli!

Italská kuchyně je proslulá sama o sobě, ale největší slávu jí přinesl pokrm, který už připravovali staří Egypťané, od nichž ho převzali Římané – jedná se pochopitelně o pizzu. Název je odvozen od slova „picea“, z neapolského dialektu označujícího placky z kynutého těsta. Pizza se do světa dostala z regionu Kampánie, na jihu Itálie, kde byly také objeveny nejstarší pece v Itálii (v okolí Neapole).

Pizzu jedí všichni a všude

Pizza byla zpočátku - narozdíl od dnešních dob, kdy nejslavnější pizzerii v Neapoli poctil svou návštěvou i prezident Clinton – jídlem chudiny. Až Margareta Savojská, manželka krále Umberta I., zatoužila po zpestření svého francouzsky střiženého jídelníčku. Povolaný mistr pizzař Espozito připravil speciální pizzu v národních barvách složenou z rajčat (červená), mozzarely (bílá) a bazalky (zelené) a na počest královny ji pojmenoval Margarita, což jí už navždy zůstalo. Patrioti z Kampánie, jejímž správním střediskem je právě Neapol, s oblibou tvrdí, že právě zde se nacházejí ty nejlepší pece a to nejpříznivější klima, pro výrobu té nejlepší pizzy světa. Ať je to pravda či ne, pizza se spolu s italskými emigranty začala šířit po celém světě, zejména do Ameriky, kde se stala stejně oblíbenou jako místní fastfoody.

Základní druhy pizzy

Pizza napoletana (neapolská pizza) - mozzarella, olivový olej, rajčatový protlak, čerstvá bazalka a ančovičky.
Pizza alla marinara (pizza po námořnicku) - černé olivy, kapary, rajčatový protlak a ančovičky.
Pizza Margerita (pizza podle královny Markéty) - rajčata, mozzarella, bazalka.
Pizza ai funghi (s žampiony) jako předtím a navíc houby.
Pizza capricciosa (rozmarná pizza) - mozzarella, žampiony, italská sušená šunka, malé artyčoky, natvrdo uvařená vejce, černé olivy a vše, co si kuchař vymyslí.
Pizza quattro stagioni (čtyři roční období) - v podstatě jako capricciosa, ale s tím, že se ingredience kladou odděleně, každá do jedné čtvrtky pizzy.

Pokračujte na:
Dovolená.cz