Různé potravinové alergie a intolerance nejsou ničím příjemným. Složitěji se s nimi žije i v domáckém prostředí, představa dovolené v cizím prostředí je stresující ještě před samotným odjezdem. Výzkumy navíc potvrdily silnou neochotu takto postižených lidí vůbec do cizích zemí vycestovat – až třetina z nich zůstává raději „doma“, v České republice či na Slovensku.
Dovolená v cizím prostředí – těžká domluva i shánění
Sehnat vhodné kukuřičné těstoviny bez přidané pšeničné mouky, cukroviny bez přidané sóji či bezlaktózové potraviny je během na dlouhou trať i v našem přirozeném prostředí. Na dovolené si chceme především odpočinout, potravinové alergie nám ale mohou způsobit přesný opak – buď musíme v zavazadlech „táhnout“ těžké vlastní zásoby, jejichž vyvářením ztrácíme drahocenný čas, nebo se musíme spolehnout na místní zdroje a obeznámenost místních kuchařů a číšníků. Bariérou je i nedostatečná znalost cizích jazyků a neochota prodejců se „zrovna tím naším“ problémem zaobírat. Stačí jedna nebo dvě špatné zkušenosti z předešlé dovolené (nechápavé ticho nebo těstoviny přinesené coby bezlepkové jídlo), a na další dobrodružnou výpravu, která zavání kručením v žaludku, se nám už nebude chtít. Co s tím?
- Vyberte si ubytování, kde vám rozumějí
- Vysvětlující kartičky si vezměte s sebou
- Zmapujte terén ještě před odletem na dovolenou
- Vyberte si optimální destinaci
Po celém světě se otevírají specializované hotely, jejichž zaměstnanci mají letité zkušenosti s různými potravinovými intolerancemi. Tyto přednosti často prezentují na svých internetových stránkách, české cestovní kanceláře však tato ubytovací zařízení nemusí vůbec nabízet. Zkuste přes nejznámější vyhledávače (Google aj.) vyhledat hotely či restaurace, které jsou např. „gluten-free frindly“, „alergen-free“. Cizojazyčné stránky si navíc můžete přes Google okamžitě přeložit.
Na internetu lze rovněž stáhnout informační kartičky, které ve všech jazycích přesně vysvětlují váš problém a uvádějí, co nesmíte jíst (např. cokoliv zahuštěné moukou, s kořenícími směsi či ochucovadly atd.). Vytiskněte si je hned několikrát a při návštěvě restaurací je mějte vždy u sebe.
Na lokální minimarkety se nelze příliš spoléhat, lékárny by vám ale v případě nezbytnosti pomoci měly. Vyhledejte detailní mapu okolí vašeho ubytování a vyznačte si všechny místní lékárny a specializované obchody se zvláštní výživou. Ze slovníku si vytáhněte všechna důležitá sousloví jak v angličtině, tak v místním jazyce (nebo víte jak se řekne portugalsky sója?).
Dělá vám problém západoevropský styl stravy? Svou dovolenou naplánujte v Číně, Thajsku, Indii či Egyptě. Ve všech těchto zemích se místní speciality připravují volně na ulicích z místních nijak neupravovaných surovin. Máte vždy perfektní přehled o tom, čím jsou rýže či rýžové nudle dochuceny, jaké maso je použito a zda je vše čerstvé. Lidé s bezlepkovou dietou si nemohou vynachválit dovolenou v Itálii, kde jsou specializované potraviny běžně k dostání v supermarketech a většina restaurací automaticky tato jídla nabízí v jídelním lístku.