Práce odstraňující škody na slavné železnici vedoucí údolím řeky Urubamba k oblíbené turistické destinaci – indiánské pevnosti Machu Picchu stále pokračují. Železnice sice není jedinou přístupovou cestou k pevnosti, pro 99% cizinců ale představuje jedinou možnost, jak se na legendární místo dostat. Prvním turistům by tato destinace měla být zpřístupněna opět na konci března či na začátku dubna 2010.
Lednové počasí zbortilo domy a zabilo přes 20 lidí
Železniční trať byla poškozena vydatnými lednovými dešti a následujícími sesuvy půdy, které doslova pohřbily kilometry kolejí. Dílo zkázy posléze dokonala rozvodněná řeka Urubamba., která přístup do oblasti zcela zablokovala. Lednové lijáky si vyžádaly okamžitou evakuaci takřka čtyřech tisíc turistů, sesuvy půdy vzaly obydlí čtyřiceti tisícům místních obyvatel, počet obětí se přehoupnul přes dvě desítky.
Peruánská vláda se pokusila řešit situaci co nejrychleji a železniční uzel nahradit autobusovou dopravou. Tato alternativa se ale později ukázala jako nemožná a železnice se musela začít rychle opravovat – její provoz znamená roční přísun cca 600 000 turistů do oblasti „Svatého vrchu“.
Nejprve autobusem, pak až vlakem
Část kolejí vedoucích z vesničky Ollantaytambo do Machu Picchu by měla být opět zprovozněna koncem března, původní turistická trasa vedoucí mezi městem Cuzka a pevností se však otevře nejdříve v létě. Turisté, kteří chtějí tento světový unikát vidět už na své jarní dovolené, tak budou mít ztížené cestování. Z Cuzky do indického městečka Ollantaytambo je nejprve přepraví autobus, a až následně nasednou na vlak, který se vydá po opravených kolejích.
Zřítí se na pevnost kusy skály?
Větší sesuvy půdy zaznamenala tato turistická destinace už mezi lety 1995 a 1996, kdy se zde zřítilo několik tisíc kubických metrů horniny, které přímo ohrozily incké ruiny. Údajně by v oblasti mohlo spadnout ale až několik milionů kubických metrů – japonští vědci, kteří v oblasti vedli průzkum, mají za to, že se hora pomalu rozestupuje (za měsíc až o celý centimetr) a památky by mohly skončit pod nánosy ruin během několika desetiletí či dokonce let. Čeští geografové a geologové vidí pohyby hornin jen v řádech milimetrů za rok, bezprostřední nebezpečí oblasti nehrozí, pokud nepřijde silné zemětřesení.
Víte, že..
- je Machu Picchu jedním z nových sedmi divů světa?
- se nejedná o původní název osady, ale o nové jméno převzaté po hoře, která jí obklopuje?
- se ve zdejších Chrámu Slunce nejspíše prováděly zvířecí obětní rituály?
Foto: Machu Picchu, zdroj filer.livinginperu.com