Dovolená v Egyptě, na jihu Španělska nebo dovolená na řeckých ostrovech jasně volá po letecké přepravě. Češi navíc v posledních letech začali využívat letecké přepravy i pro bližší destinace. Letos však opět zasedli za volanty, situace byla mnohdy neúnosná.
Dovolená na hraničních přechodech – letos opět citelněji
Češi si letos spočítali, že ve větším počtu se jim cesta automobilem do nejbližších přímořských letovisek stále citelněji vyplatí. Do Chorvatska nebo do Itálie se proto letos automobily cestovalo zase o něco více než v předchozích letech, v nichž jsme si navykli na pohodlí a rychlost letecké dopravy. Na hraničních přechodech se tak opět vytvořily dlouhé fronty a řidiči byli vystaveni nadměrné stresové zátěži. Letos jsme si postály nejen na hranicích Chorvatska a Slovinska, ale i na jiných místech. Kvůli spojení dlouhé cesty automobilem, tropického vedra a rodinné „ponorky“navíc řidiči na silnicích riskovali.
Řidiči si dovolenou takřka neužijí, mozek je stále „ve střehu“
Pokusy o rychlá řešení nepříjemné situace končily zkratem, jen o červencových víkendech zahynulo na silnicích takřka sto Čechů. Letecká doprava vítězí nad automobilovou nejen co do bezpečnosti a rychlosti, ale i díky relaxaci, kterou nabízí případným automobilovým řidičům. Podle psychologů je týdenní dovolená u moře nedostatečná a tělo se optimálně zregeneruje nejdříve za deset dní. Řidiči vyčerpaní cestou si však od této doby musejí odečíst ještě nejméně jeden den po příjezdu na dovolenou, a celý odjezdový den, během něhož se mozek připravuje na další soustředění a zátěž. Řidiči tak skutečně „vypnou“ mnohdy jen na čtyři dny.