Nejen Česká republika, ale i Maďarsko a Polsko zasáhly na začátku letošního léta ničivé povodně. Zaplaveny byly i části Slovenska a Rakouska. Pokud jste se chystali na dovolenou do zatopených oblastí, zvažte možná rizika…
Dovolená v Krakově či výlet do Osvětimi? Silnice i železnice jsou zničené
Na jihozápadě Slovenska byly ještě na začátku června 2010 evakuovány stovky osob a přetrvával stav ohrožení. S následky velké vody se musí vypořádat ale i východ země. Asi nejdramatičtější je situace v Maďarsku a se záplavami se ve velké míře potýká i Polsko. Pokud jste si plánovali červnovou dovolenou v některé z postižených oblastí (Osvětim, Nitra, Krakov) zvažte rizika – oblasti se nyní budou potýkat s kontaminovanou vodou i ovocem, hmyzem, sesuvy půdy a šířením nemocí.
Slovensko
Zaplavena
- obce v okrese Nové Zámky
- část povodí Žitavy v Nitranském kraji
- evakuována část Košic
Maďarsko
Zaplavena
- jihomaďarská křesťanské nekropole Pécsi
- část území při pravém břehu Visly
- vesnice ležící před Krakovem
- vesnice ležící nedaleko Osvětimy
- města Edelény, Diósgyőr, Miškolc a Sátoraljaújhely
Polsko
Zaplavena
- jižní oblast (Malopolské vojvodství, Podkarpatské vojvodství, Slezské vojvodství, Opolské vojvodství)
- na příchod velké vody se připravuje Varšava
- obec Winiary – zaplaveny všechny pole s ovocem a zeleninou
- část povodí Wisloky – např. celé město Jaslo
Ministerstvo zahraničních věcí České republiky nyní schválilo poskytnutí humanitární pomoci Polsku a Maďarsku, a to ve výši 5 mil. Kč. Polsku bylo poskytnuto 5 velkokapacitních čerpadel s obsluhou a Maďarsku 100.000 kusů protipovodňových pytlů. Realizaci této pomoci zajistilo Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru, financování jde z humanitárního rozpočtu Ministerstva zahraničních věcí.
Foto záplavy Maďarsko, zdroj www.aktualne.centrum.cz
Povodně ohrožovali stovky měst a obcí ještě na začátku června. Pokles hladin a vyklízecí práce se tak „potáhnou“ až do července.