Jak a za kolik pořídit letenku?

Koupě letenky

Způsobů, jak pořídit letenku je mnoho. Nejjednodušší a nejlevnější je rezervace online a platba kartou (je třeba, aby Vaše karta byla embosovaná). Krom desítek až stovek stránek, kde můžete letenky pořídit, zůstává stále primární zdroj, a to webové stránky dané letecké společnosti.

Letecký trh je poměrně komplikovaný, podléhá rychlým změnám a cena letenky je odvislá od doby nákupu, konkrétní stránky, kde let bookujete, cestovní třídy a celé další řady dalších nejasných až zapeklitých podmínek.
Mezi starší metody, jak koupit letenku, patří nákup v kamenné podobičce buď konkrétní aerolinky nebo cestovní kanceláře, či cestovní agentury.

letenkaCestovní kanceláře zpravidla prodávají charterové lety, ale nejsou výjimkou i pravidelné letecké linky. To samé platí pro cestovní agentury, které laicky řečeno pouze předprodávají identické produkty vytvořené cestovní kanceláří, jelikož nemají odpovídající licenci na tvorbu produktu samotného.

Nejvýhodnějším, nejpohodlnějším a nejlevnějším kanálem, jak získat letenku jsou internetové vyhledávače. Mezi největší a nejznámější patří: Kralovna.cz, Letuska.cz, Letenky.cz, Letenkymix.cz apod. Na trhu se již také etablovaly vyhledávače nejvýhodnějších tarifů jako např. www.skyscanner.cz nebo www.edreams.com či www.tripadvisor.com.

Je jich celá řada a každoročně přibývají noví a noví. Principem jejich fungování je, že srovnávají tarify stovek leteckých společností a nabídnou vám nejekonomičtější kombinaci požadovaných termínů a destinací, jež potřebujete. Pro velmi flexibilní cestovatele lze doporučit výborný web www.akcniletenky.com, kde jsou denně přinášeny nejvýhodnější - někdy až neuvěřitelné tipy – na různé destinace, výhodné tarify a akce, které zveřejňují samy letecké společnosti na svých stránkách. Takto se dostáváte k bezkonkurenčnímu seznamu opravdu výhodných letenek. Příkladem nechť je letenka Frankfurt – Venezuela za 4 tisíce korun a podobně.

Pro laickou představu, jak a kolik letenek je v současnosti prodáváno, uveďme, že cca 20 % letenek prodají samy letečtí přepravci (jak ve svých kanceláří, tak na svém webu). Zbylých 80 % připadá na různé distribuční kanály. Cena by měla být stejná, ať letenku pořídíte u koholi, jelikož prostředníci (globální distribuční systémy, agentury, internetové portály) dostávají provizi od dané letecké společnosti, čili koncová cena zůstává.

Tarify

Obecně lze říci, že tarif rovná se cena. Jinými slovy kombinace toho, kolik letenka stojí a co s ní můžete dělat – ve smyslu refundace peněz, změny, délky pobytu, cestovní třídy a poplatků s tím vším spojenými. V letecké terminologii je tarif přepravné mezi dvěma nebo více body podle podmínek dopravce.

letisteTarify dělíme na publikované a nepublikované. Hlavním příkladem nepublikovaného tarifu je balíček od cestovní kanceláře, kdy se cestující nedozví, kolik letenka stála a kolik zaplatil za zbytek služeb. Tarifní struktura dopravců je velmi komplikovaná a dosti nejasná, proto se podržme základního dělení pro obecné účely cestujícího.

Tarify se takto dělí na normální, které nejsou nikterak omezeny - umožňují maximální flexibilitu při výměnách nebo změnách rezervace, jsou bez restrikcí a jejich platnost je 1 rok. Tyto tarify jsou v dnešní době velmi málo poptávané, jelikož jsou mnohonásobně dražší než tarify speciální, což je druhá kategorie.

Speciální tarify jsou poplatné pro ekonomickou třídu, jsou konstruovány pro turistické cesty a jejich základním znakem je omezenost. Jedná buďto o omezení pobytu v dané destinaci, změny rezervace, změny jména cestujícího, refundovatelnosti atd.

Dále existují slevy a tomu odpovídající tarify: dětské do 12 let, dětské do