Cestujete na Madeiru? Co je dobré vědět? Jak je to tu s vízovou povinností, se zdravotnickou péčí a čím se tu platí? Pojďme se seznámit s některými praktickými informacemi.
Při cestě na Madeiru vám bude stačit pouze platný občanský průkaz se strojově čitelným kódem. Pouze pokud by váš pobyt zde měl přesáhnout tři měsíce, je nutné žádat o prodloužení pobytu.
Madeira je ostrov, který patří k Portugalsku, takže spadá do eurozóny a platí se tu eurem. Zde české koruny berou pouze v centrální funchalské bance Portugália. Poplatek je ale poměrně vysoký. Proto je lepší vyměnit si eura už v Čechách či používat bankomaty. Na ostrově jsou k dispozici bankomaty, především ve Funchalu a dále v hlavních turistických střediscích. Z kreditních karet můžete použít Visa, MasterCard nebo Plus. Jsou zde také banky. A ceny potravin? Jsou téměř srovnatelné s cenami u nás.
Budete-li potřebovat Velvyslanectví České republiky v Portugalsku, najdete ho na adrese: Embaixada da República Checa, Rua Pero de Alenquer, 14 (www.mzv.cz). Portugalské velvyslanectví v ČR najdete na adrese Nám. Kinských 7, 150 00, Praha.
Úředním jazykem tu je portugalština. Není ale problémem se zde domluvit anglicky či španělsky. V turistických destinacích se také bez problému domluvíte francouzsky a německy.
I na Madeiře je zimní a letní čas. Mění se vždy koncem března a října. Na Madeiře je o jednu hodinu méně než u nás.
Na Madeiře se téměř nikdy nesetkáte s nepříjemnými horky. Baví-li vás opékat se na slunci, pak tento ostrov nevolte. Madeira je ostrovem věčného jara. Počasí je ovlivněno teplým Golfským proudem, vysokými horami a větry vanoucími od Atlantiku.
Nezapomeňte se pojistit na dobu vašeho pobytu na Madeiře. Zdravotní péče je zde kvalitní a dokonce se zde můžete setkat s českým lékařem, který pracuje na klinice Santa Luzia. Jde o MUDr. Jana Vojtíka. Neměli byste mít rovněž problém najít zde lékárnu, která je označená zeleným křížem. Není nutné speciální očkování.