Portus Cale, jak zní prapůvodní římské pojmenování Portugalské republiky, je dokonalou zemí na procestování. Nemá obří rozlohu, ale zároveň je dostatečně rozmanitá a cestování zde nevyjde draho. Horší je to s cestou do země, kdy nejideálnější variantu představuje letecká přeprava, protože od nejzápadnější evropské výspy dělí Českou republiku kolem 3000 kilometrů.
Na rozdíl od většiny evropských zemí jsou v Portugalsku nejekonomičtější variantou vlaky. Portugalské vlaky jsou pohodlné a perfektně se hodí pro přepravu na delší vzdálenosti. V okolí velkých měst existuje navíc obstojná síť příměstských vlaků (podobné metru), jenž mají dosah až 60 km za aglomerace, přičemž za cestu zaplatíte kolem tří euro. Spoje lze pohodlně dohledat na stránkách www.cp.pt.
S portugalským autobusy je to již horší, operuje zde sice celá řada společností, ale neexistuje jednotný, propojený systém, takže pro cizince bez znalosti jazyka je dosti obtížné vyznat se v systému, v němž se ztrácí i sami Portugalci. Navíc cestovat dálkovým autobusem je o maličko dražší než vlakem.
Další variantou je půjčení vozu, ceny i pravidla jsou podobné celé jižní Evropě. Sazby se pohybují kolem 45 euro na den. Dopravní předpisy jsou podobné našim, s tím, že ve dne není třeba svítit a je povoleno 0,05 promile alkohoholu. Ceny pohonných hmot jsou o něco málo vyšší než v České republice. Pravidla silničního provozu jsou brána s rezervou, ostatně jak se na latinský jih sluší a patří.
Pro pohyb po městě lze využít buď autobusy MHD, kde se kupují lístky u řidiče a stojí kolem eura. V Lisabonu a Portu pendlují roztomilé, stařičké tramvaje, které šplhají kopcovitým terénem a slouží coby dopravní prostředek Lisaboňanů, ale i jako turistická atrakce. Do systému MHD také patří lanovky, které se v Portugalsku těší značné oblibě, svézt se můžete například v Coimbře nebo Lisabonu.
Metrem je vybaven Lisabon a druhé velkoměsto Porto. Systém metra je jak podzemní, tak nadzemní a opatřen turnikety. Platí se podle délky trasy a lístky lze dobíjet.