Klasickým cestovním dokladem je cestovní pas. V současné době lze po zemích EU také cestovat na občanským průkaz. Je možné vycestovat na všechny typy občanských průkazů, avšak nedoporučuje se cestování dětí zapsaných v OP rodičů bez vlastního cestovních dokladu.
Druhy cestovních dokladů
Cestovní pasy se v České republice vydávají dvojího druhu: se strojově čitelnými údaji a nosičem dat s biometrickými údaji a bez strojově čitelných údajů a nosiče dat s biometrickými údaji. Prvně jmenovaný typ se vydává v ČR od září 2006 (i dětem mladším 5 let) a ukládají se do něho i otisky prstů. Takový cestovní doklad potřebujete například k bezvízovému vstupu do USA. Do ostatních destinací lze stále cestovat na pasy bez biometrických dat. Do cestovních pasů rodičů lze zapsat děti mladší deseti let a děti do 15. roku života mohou cestovat s rodiči, aniž by museli mít vlastní cestovní doklad, jsou-li zaneseni v pase rodičů.
Jelikož cestování po Evropské unii je díky Schengenském prostoru velmi jednoduché a zpravidla bezproblémové, podívejme se blíže na pasovou a vízovou problematiku neevropských zemí.
Víza obecně
Před cestou do zahraničí byste si měli zkontrolovat, zda máte platný cestovní doklad. Dále je třeba zjistit podmínky vstupu a pobytu v daném státě. Česká republika má s některými zeměmi uzavřenou bezvízovou dohodu, zatímco s některými nikoliv.
Vízum je povolení, které opravňuje cizince ke vstupu a pobytu na území jiného státu. Neexistuje na něho právní nárok. De facto je vízum diskriminační praktika a mnohdy smutná realita zemí, jež se tváří jako ty nejdemokratičtější na světě, protože právě ony mají vízovou politiku nejpropracovanější.
Důvody pro vízovou povinnost jsou různé, některé jsou motivovány čistě vidinou zisku, taková víza jsou zpravidla velmi lehce získatelná přímo při vstupu do země, nejčastěji formou zakoupení turistické karty. Například Kuba, Jamajka, Thajsko, Dominikánská republika, Jordánsko. Některé státy uvalují vízovou povinnost, aby zabránili ilegální imigraci ze států s nižší životní úrovní, příkladem může být USA, Kanada. Jiné země se snaží zabránit přílivu odlišné (obvykle prozápadní) kultury do země a narušení morálky domorodého obyvatelstva. Mezi takové země patří Severní Korea nebo Saudská Arábie, kam prakticky není možné získat turistické vízum. Buď neexistuje, nebo se neuděluje individuálním turistům – příklad Libye, Uzbekistánu, Turkmenistánu apod. Popřípadě je potřeba pozvání a tzv. sponzora, který se finančně za turistu zaručí. Takovouto vízovou politiku má většina států Perského zálivu – Kuvajt, Katar, Bahrajn, Spojené arabské emiráty.
Vízum - kde, jak a za kolik
Bez víza se obejdete všude v Evropě, většina jiho- a středoamerických zemí je také bezvízová. Naopak asijský a africký kontinent a je plný vízových hříček. Vízum jako takové má různou podobu – od již zmiňované turistické karty, po samolepící etiketu vlepovanou do pasu. Cena víza je také velmi individuální záležitost, závisející na ministerstvu zahraničních věcí dané země. S vyřízením víza by Vám měla pomoci cestovní kancelář. Existují i agentury specializující se na zprostředkování víz, popřípadě prodejci letenek. Ovšem za takové zprostředkování ve většině případů zaplatíte různě vysoké poplatky. A pokud ambasáda není v zahraničí, nebo nebydlíte 300 km od Prahy či nemáte méně času než peněz, jejich služby se nevyplatí, protože pro vás prakticky neudělají nic víc, než co si můžete obstarat sami.
Vízové informace si zjistěte s časovým předstihem, vyřizování je někdy běh na dlouhou trať. Některé ambasády se spokojí s vyplněným formulářem, pár fotkami a poplatkem (zpravidla je ho třeba předem uhradit v hotovosti na daný účet velvyslanectví). Jiné však požadují různé byrokratické úkony. Může to být rezervace letenky nebo i ubytování, výpis z účtu prokazující Vaši finanční způsobilost vycestovat a financovat dovolenou, potvrzení o studiu či zaměstnání
Bývalé země SSSR mají v oblibě požadovat předložení tzv. voucheru (potvrzení o ubytování). K tomu budete potřebovat zprostředkovatele, který si za takový (zcela falešný) doklad nechá tučně zaplatit. Dále zaplatíte z vízum samotné a nakonec se můžete ubytovat, kde chcete. Jde o byrokratickou kličku, jak vytáhnout z turistů, co nejvíce peněz. Případ je to Ruska, Kazachstánu, Uzbekistánu a dalších.
Druhy víz, problémy s vízy
Víza jsou různorodá – turistická, tranzitní, obchodní, studijní atd. Dále se víza dělí na jedno či více-vstupná. Tranzitní vízum „zpravidla“ potřebujete pouze pakliže opouštíte tranzitní prostor letiště – což může být vyvoláno nutností změny letiště (např. v Rusku, Moskva má několik letišť).
Pro vízum se chodí žádat na příslušnou ambasádu, která může i nemusí být přímo v Praze. Ovšem není problém si třeba vízum vyřídit na konzulátu po cestě do cílové země, dokonce to může být i jednodušší. Co jednoduché určitě nebude, je žádat o vízum do arabské popřípadě muslimské země, máte-li v pase razítko z Izraele. Dokonce tam ani nemusíte mít přímo vstupní izraelské razítko (izraelští imigrační úředníci mohou otisknou razítko na separátní list papíru, který se vloží dočasně do pasu), stačí dvě razítka naznačující, že cestovatel opustil Egypt hraničním přechodem s Izraelem a vstoupil na území Jordánska. Toto je automaticky vykládáno jako „souvislost s Izraelem“ a vylučuje to získání víza do mnohých arabských či muslimských zemí. Jde kupříkladu o země Blízkého a Středního Východu (Írán, Sýrie, Spojené arabské emiráty, Kuvajt, Katar, Bahrajn, ale i o muslimskou Indonésii, Malajsii a další africké muslimské země).
Do některých zemí je nutný převod pasu do arabštiny, tzv. "arabizace pasu" (Libye). Do jiných muslimských zemí může být požadována fotka ze zahalenými vlasy – u žen. Bývala to běžná praktika dříve u Íránu. Máte-li pas znehodnocen nějakým nevhodným razítkem, což může být i americké, na jehož základě nemusíte být vpuštěni např. do Íránu, zažádejte si o nový cestovní doklad. Dle zákona nic nebrání, aby občan ČR vlastnil více pasů.
Další doklady
Dalším vhodným dokladem pro cesty je mezinárodní očkovací průkaz. Ať už pro byrokratické účely či pro Vaše zdraví samotné. Do hodně zemí rovníkové Afriky a Ameriky je nutné potvrzení o očkování proti žluté zimnici, což je jediné povinné očkování. Bez potvrzení nebudete vpuštěni do země (např. Brazílie). Mezinárodní očkovací průkaz vystavuje Hygienická stanice. Mezinárodní řidičský průkaz je další nutnost, jestliže si budete chtít v dalekých krajích půjčit vozidlo. Vydává ho dopravní inspektorát. V případě cestování vozidlem nezapomeňte na technický průkaz a na zelenou kartu.