Nikdo z nás si nepřeje a vlastně ani moc nepočítá s tím, že by se mu na dovolené něco mělo přihodit, ovšem vyloučené to bohužel není, a tak základní radou je sjednání pojištění. Vycestovat na zahraniční dovolenou bez pojištění je zbytečný risk, a platí to i o zemích Evropské unie.
Pojištění v rámci EU
Komerční pojištění má stále smysl i na cestách po území EU, kde platí Evropský zdravotní průkaz (EHIC) vydávaný českými zdravotními pojišťovnami. Po našem vstupu do Evropské unie jsme sice získali nová práva, ale nikoli plnohodnotně srovnatelná s péčí, na jakou máme nárok v České republice. Občan Evropské unie má nárok na okamžitou, nutnou a neodkladnou lékařskou péči. Háček je v tom, že pro tuto péči lze využít pouze státní lékařská zařízení. Soukromý sektor do toho nespadá, byť by byl v době nehody nejblíže. U privátního lékaře je třeba ošetření zaplatit v hotovosti. V souladu s českým právním řádem můžete po návratu domů požádat o proplacení nutné a neodkladné péče, avšak pouze do výše cen českých. Krom toho je třeba dodat, že v západní Evropě je i poměrně vysoká finanční spoluúčast pacienta (i ve státních zařízeních). Aktuální sazby spoluúčasti v jednotlivých zemích jsou k dispozici na webu Centra mezistátních úhrad.
Výhody spojené s EHIC je možné nárokovat na v těchto zemích:
-
země EU
-
země Evropského hospodářského prostoru (Norsko, Island, Lichtenštejnsko)
-
Švýcarsko
-
země, s nimiž ČR uzavřela smlouvu o sociálním zabezpečení a které kryjí i nárok na zdravotní péči z veřejného zdravotního pojištění (Chorvatsko, Srbsko, Černá Hora, Makedonie a Turecko).
Pojištění mimo EU
Výběru pojištění při cestách mimo Evropskou unii věnujte patřičnou pozornost a čas. Na trhu existuje nepřeberné množství pojistek s různými podmínkami. V zemích mimo EU a ve státech, s nimiž nemá ČR uzavřenou smlouvu o zdravotním pojištění, se musíte spolehnout buď na vlastní finanční prostředky nebo na pojistku. Přičemž náklady na ošetření v zahraničí mohou být astronomické, kupříkladu operace oka na Novém Zélandu může vyjít na 200.000 Kč, alergická reakce po požití exotické stravy a následné léčebné výlohy 35.000 Kč. Může se stát, že způsobíte Vy škodu třetí osobě, pro tyto případy je dobré mít pojištění odpovědnosti. Dále se mohou ztratit
Vaše zavazadla, být poškozena, řešením je pojištění zavazadel. Při sjednávání cestovního pojištění dbejte na to, co je zahrnuto v základní sazbě pojistného. Pokud se rozhodnete provozovat na dovolené adrenalinové sporty, je potřeba se připojistit, jelikož tyto aktivity standardní pojistka nekryje. V rámci cestovního pojištění lze pojistit i stornovací poplatky pro případ, že byste z nějaké důvodu museli dovolenou zrušit. Statisticky nejčastěji vyskytujícím se problémem českých turistů jsou stále krádeže: dokladů a finančních prostředků (karty, hotovost). V takovém případě je třeba obrátit se na ambasádu, která vystaví náhradní cestovní doklady.
V průběhu cesty a samotné dovolené je důležité nosit při sobě kontakt na asistenční službu, která je k dispozici 24 hodin denně v českém jazyce po celém světě. V případě problémů Vám pracovník na lince pomůže vyřešit situaci na místě a poskytne další instrukce, jak postupovat.
Sjednání pojištění a pojistná událost
Co se pořízení pojištění týče, většina pojišťoven na trhu nabízí sjednání pojištění online, z pohodlí domova. Navíc při této formě ještě obdržíte slevu. Studenti mají šanci uplatnit slevu po předložení mezinárodního studentského průkazu (ISIC).
V případě pojistné události je třeba:
-
ihned kontaktovat asistenční službu
-
uschovat veškeré doklady spojené s úhradami pojistné události
-
vyžádat si potvrzení od lokálních lékařů
-
uschovat veškeré doklady o platbě čehokoli souvisejícího s pojistnou událostí (léky, ošetření, hospitalizace, policejní protokol)
-
není také od věci si o nehodě vést poznámky (jména lékařů, nemocnice, apod.)