Historickým vývojem došlo k tomu, že rakouská kuchyně je do značné míry podobná té české. Rakouská kuchyně zahrnuje tradiční kulinářské umění bývalého Rakouska-Uherska, ale je ovlivněna i kuchyní maďarskou, německou, italskou a českou. Je to zapříčiněno tím, že bývalé Rakousko-uherské impérium bylo po dlouhá staletí jakousi křižovatkou, kde se setkávaly rozdílné vlivy a v neposlední řadě také kuchyní mnohonárodnostního státu.
Rozmanitá jídla, která jsou dnes pro rakousko typická byla vlastně převzata. Jako příklad poslouží například původně maďarský guláš, nebo Wiener Schnitzel (vídeňský řízek), který pochází z Itálie.
Kuchyně Rakouska není právě lehká, je bohatá na mastné, syté a masité pokrmy. Rakušané si rádi dopřávají klobásky, párky, různé druhy masa od telecího po vepřové smažené na husím sádle a ochucované špekem či smaženou cibulkou. Již z tohoto krátkého výčtu je jasné, že na dovolené v Rakousku není dost dobře možné držet dietu. Populární je také zvěřina a vnitřnosti (slezina, játra, plíce a brzlík), které se připravují především na venkově. V době lovecké sezony se podává jelení, srnčí a kančí.
Ze specialit jmenujme proslavený vídeňský řízek (Wiener Schnitzel) přes celý talíř, úžasné špekové knedlíky (Tiroler Knaedl) s uzeným masem, kysaným zelím a brambory nebo halušky se zelím a sýrem (Spaetzle). Vyhlášeným pokrmem je hovězí špička vařená v zeleninovém vývaru s bramborem a zeleninou (Tafelspitz). Z rybích specialit stojí za zmínku kapr na česneku nebo candát na roštu s tatarskou omáčkou.
Dezerty jsou to, co rakouskou kuchyni proslavilo asi nejvíce. Konkrétně hvězda kulinářského nebe největší - Sacher Torte (Sachrův dort), který vymyslel teprve šestnáctiletý kuchtík ve službách knížete Metternicha. Dnes má výhradní právo na výrobu pravého Sacher dortu pouze pětihvězdičkový hotel Sacher, stojící ve Vídni.
Z dalších sladkostí obletěly svět Mozartovy koule (Mozart Kugel), marcipánové bonbony v navrstveném nugátu a polité čokoládou. Oblíbené jsou různé štrúdly, palačinky, kam se hojně přidává skořice. Opilý kapucín je moučník s alkoholem a je populárním moučníkem po večeři.
Káva a Vídeň, snad nic neladí tak dobře dohromady. Vídeň i káva jsou doslovnými symboly Rakouska. Rakušané kávu milují a dokážou ji připravit na tisícero způsobů. Ochutnat ji pak můžete v některé z nesčetných vídeňských kavárnách. Z nealkoholických nápojů patří k nejoblíbenějším bylinná limonáda Almdudler.
Pivo je výborným nápojem pro zapíjení tučných rakouských pokrmů, domácí značka se jmenuje Gösser. Milovníci vína si přijdou na své zejména v Dolním Rakousku, které platí za hlavní vinnou oblast země.