Světově nejznámějším seychelským rodákem je zajisté zdejší kokosový ořech Coco de Mer, který na ostrovy každoročně přiláká stovky laických turistů, i přírody milovných odborníků.
Seychelské ostrovy jsou kokosovým rájem v pravém slova smyslu – z kokosů se tu vyrábí upomínkové předměty, stojánky, míchají se lahodné alko i nealkoholické drinky, které se podávají přímo ve skořápkách. Na trhu si zakupte kokosové mýdlo, kokosovou čapku nebo rovnou navštivte zdejší restaurace a objednejte si sladký dezert z kokosu.
Zdejší legendární kokosový ořech Coco de Mer je vůbec největším semenem svého druhu a největším semenem v rostlinné říši. Na celém světě roste pouze na jediném místě – v údolí Vallee de Mai na ostrově Praslin, a pokud jste opravdoví fanoušci tohoto subtropického ovoce, můžete se ubytovat v blízkosti údolí ve stejnojmenného hotelu.
Ostrov Praslin je plný houštin zarostlých banánovníky i mangovníky, výsostní postavení zde má ale seychelská palma. Její gigantická semena jsou dokonce zapsána v Guinessově krize rekordů. Pravěký prales na ostrově Praslin, rozprostírající se uprostřed rezervace Valee de Mai, je přezdíván Rajskou zahradou a zdejší „kousky“ dosahují výšky až 40 metrů, přičemž stáří některých palem se odhaduje až na tisíc let!
Jako jediná palma na světě má zároveň mužské i ženské pohlaví. Samičí strom plodí ořechy podobající se ženské pánvi, „mužské“ palmy zase podlouhlé válcovité výhonky. I proto je kokosový ořech Coco de Mer původcem mnoha legend a mýtů, které připisují této pochutině nevídané účinky. Roste zde na 5000 kusů stromů, a ořechy, které vévodí i seychelskému památníku státní nezávislosti, jsou tak vzácné, že je nelze vyvážet bez speciálního povolení vydaného vládou.
Zajímavost: Seychely se od anglické nadvlády osvobodily v roce 1976, 200 let předtím sem Francouzi přivezli Indiány a Afričany coby otroky, a ještě předtím sloužili palmové ostrovy jako úkryt mořským pirátům.