Turecká republika (Turkiye Cumhuriyeti) se rozkládá na pomezí Evropy a Asie, hlavním náboženstvím je islám a hlavním městem je Ankara. Při cestách do země je třeba si posunout hodinky o hodinu napřed oproti středoevropskému času (CET) a vyměnit si přivezená eura nebo dolary na místní liry, které 1.1.2005 byly nahrazeny novými tureckými lirami s podobiznou Mustafa Kemala Atatürka. Po hyperinflaci proběhla měnová reforma a bylo škrtnuto šest nul, takže současný kurz činí 1 turecká nová lira = 12 českých korun.
Nic dalšího potřebovat z formálního hlediska nebudete. Vízum bylo zrušeno v roce 2005, takže se cestuje pouze na cestovní pas. Telefonní předvolba do Turecka je 0090, z Turecka do ČR 00420. Elektrické napětí v rozvodech 220 V a zásuvky jsou shodné s evropskými. Zastoupení ČR v zemi je následující:
Ugur Mumcu Caddesi 100, 06770 Gaziosmanpasa, Ankara. Tel.: +903124461244
Abdi Ipekci Caddesi 71, 80212 POB 35, Istanbul. Tel.: +902122475030
Do Turecka není předepsané žádné povinné očkování, doporučuje se pít balená voda, ale vodovodní řád není extrémně rizikový. Česká republika nemá s Tureckem uzavřenou dohodu o bezplatném poskytování zdravotní péče, čili je nutné zdravotní pojištění. Bezpečnostní situace v Turecku je srovnatelná s Evropou. Přepadení jsou zde dokonce méně častá. V bazarech však operují drobní zlodějíčci.
Výdaje na zbrojení přesahují 4 % HDP - ze zemí NATO má vyšší procento pouze Řecko - odvěký turecký sok
Turecko patří mezi země s největším počtem dopravních nehod a nejvyšší úmrtností
Lidská práva, vysoká inflace a kyperská situace jsou hlavními důvody, proč se Turecko stále nestalo členem EU
Toalety – „tuvalet“, jsou příznačně turecké, tedy díra v zemi, doplněná šlapkami. Veřejné toalety jsou označeny „baylar“, dámské „bayanlar“. V turistických centrech a velkých městech jsou již obvyklé toalety evropského střihu.
10. - 11. listopadu Kurban Bayrami (svátek obětování)
23. dubna Den nezávislosti
19. května Den sportu a mládeže
30. srpna Den vítězství
29. října Den Republiky
Ramadán (ramazan) - svatý měsíc
Cukrová slavnost (şeker bayram) - slavnost na konci ramadánu
Obětní slavnost (kurban bayram) - čtyřdenní slavnost připomínající Abrahámovu oběť