Spojené státy americké zaujímají obrovské území, které je však z dopravního hlediska velmi dostupné. Američané jsou zřejmě nejmotorizovanějším národem světa. Jen minimum rodin nevlastní osobní automobil. Zejména západ USA je znám chronickým nedostatkem městské dopravy. Podívejme se ale postupně, jak to s jakým druhem dopravy vypadá.
Pokud jste v USA na pár týdnů a hodláte překonávat delší vzdálenosti, je to ten nejlepší druh dopravy. Vzhledem k velké rozloze a značně liberálnímu americkému nebi, jsou ceny stlačeny opravdu nízko a mnohdy vyjde levněji letět než cestovat autobusem. USA mají nejvíce civilních letišť na světě. Mezi 5 nejvytíženějších letišť patří: Atlanta, Chicago, Dallas, Los Angeles, Las Vegas.
Co se aerolinek týče americkou jedničkou jsou American Airlines, následované United Airlines, třetí místo okupuje Delta (již sfúzovaná s Northwest Airlines, dnes největší letecká společnost na světě podle počtu přepravených cestujících). Následují Continental Airlines. Ceny jsou poměrně vyrovnané. Konkurence většinu standardních společností již donutila chovat se s větší či menší části jako evropští low costi, takže počítejte s možnými příplatky (občerstvení, za jedno zapsané zavazadlo 15 USD, atd.)
Bezpochyby nejpopulárnější druh dopravy. Silnice i dálnice jsou velmi kvalitní. Amerika je postavená na tzv. Eisenhowerovském systému mezistátních dálnic, který je nejrozsáhlejším silničním systémem na světě. Rozlišují se interstates s lichým dvouciferným číslem, které vedou od severu k jihu a směrem k západu jejich čísla klesají; a interstates sudým dvouciferným číslem (obyčejně končící nulou) vedoucí od východu k západu a jejich čísla klesají od severu k jihu. Některé z nich se v určitých úsecích (nejčastěji státech) nazývají turnpikes – důležité průjezdní tahy.
Obchvaty měst mívají v názvu I (Interstate) a trojciferné číslo. Orientace je jednoduchá – podle světových stran a čísel silnic, např. I-90 West. Dálkové silnice nesou označení US Highways, a státní silnice - State routes (SR). Nejdelší vzdálenost, kterou je možné po Interstate projet, aniž byste jedinkrát museli zastavit u semaforu, je 3300 mil z Bostonu do LA.
K zapůjčení automobilu budete potřebovat kreditní kartu. Pokud přijede do Spojených států celá skupina, je nejvýhodnější koupit si vůz a poté ho zase prodat. Rychlostní limity se liší v každém státu, avšak všude jsou velmi kontrolovány a překročení pokutováno. Pokud budete zastaveni hlídkou, je třeba zastavit u krajnice, položit ruce na volant a vyčkat příchodu příslušníků s již připravenými doklady. Jakékoli prohledávání kapes či částí úložných prostor vozidla v jejich přítomnosti bude klasifikováno jako velmi podezřelé.
Na celém území USA je zákaz řídit vozidlo pod vlivem alkoholu. Některé státy (Connecticut) zakazují řidičům mladším 21 let převážet i zavřené alkoholické nápoje. Cena benzínu je nižší oproti Evropě a liší se stát od státu. Generelně platí že za galon (3,785 l) zaplatíte od 1,3 (chudší oblasti) do 2 USD (například v Silicon Valley). Dálnice zde jsou velmi kvalitní, prakticky za pět dní lze přejet celý kontinent.
Nechat se v USA svézt není úplně tak levná záležitost. Stop se nedoporučuje, jelikož v Americe stopují buď blázni nebo devianti nebo východoevropanky. Železniční síť je hustá, čistá i kvalitní, ale poměrně drahá. Takřka monopol na provozování železniční dopravy má společnost Amtrak. Autobusová doprava je pod taktovkou společnosti Greyhound (chrt) a povšeobecně lze říci, že turistu vyjde levněji cestovat autobusem než vlakem. Autobusová síť je poměrně hustá mezi městy. Jejím rubem je, že nezajíždí do některých národních parků a zejména méně osídlené, rozlehlé pláně na západě také nejsou dostatečně pokryty.
Využít je samozřejmě možné i taxíky, kde se k ceně se obvykle počítá ještě mýtné a spropitné (cca 15 %). Od řidiče jste odděleni přepážkou a taxíky vám pomocí GPS navigace ukazují vaši cestu. Na monitoru malé televize můžete sledovat různé zprávy a podobně. Newyorské yellow caby jsou doslovným symbolem města.