Formality a odlišnosti USA

Po letech bez víz

Po letech, kdy se muselo žádat o americké vízum, byla s účinností ode dne 17.11.2009 Česká republika zařazena na seznam bezvízových zemí (Visa Waiver Program). Podmínky pro získání bezvízového vstupu jsou: cestovní pas s elektronickým čipem (tzv. e-pas, v ČR vydáván od 1.9.2006) a elektronický souhlas v rámci programu ESTA (www.cbp.gov/esta).

Jedná se o vyplnění online formuláře a získání zpětné reakce (souhlasu) v podobě kódu. Pobyt nesmí přesáhnout 90 kalendářních dnů a musí být za turistickým účelem. Cestovat je také nadále možné i na vízum, které lze získat na jakémkoli velvyslanectví či konzulátu USA. Pokud je účel cesty jiný než turistický (obchodní, studijní atd.) je stále požadován příslušný typ víza.  Velvyslanectví USA v ČR sídlí na adrese:

Tržiště  15, 124 48 Praha 1 – Malá Strana  Tel: +420 257530663        http://www.usembassy.cz

Celní  předpisy

Je zakázán dovoz veškerých čerstvých potravin a zemědělských výrobků. Bezcelně lze přivézt všechny osobní věci, 100 doutníků a 200 cigaret. Co se týče tabákových produktů z Kuby, je zakázán jejich dovoz, pokud návštěvník nepřijíždí přímo z Kubánské republiky (což však technicky není stále možné).

Měna a peníze a cenová hladina  

Oficiální  měnou je americký dolar (USD, US$). Hovorově one buck. Americký dolar také slouží jako kotva pro měn 25 nezávislých států nebo autonomních území, jež se rozhodly svou měnu na USD fixovat (např. Bělorusko, Kuba, Katar, Maledivy, Saudská Arábie, Venezuela atd.).

Amerika vědoma si svého výsadního měnového postavení nedisponuje velkým počtem směnáren a navíc ve většině z nich Vám bude účtován vysoký poplatek (až 15 %), proto si přivezte dostatek dolarů a na eura zapomeňte. Jak je poměrně známo, téměř všude lze platit kartou. USA jsou v porovnání s EU nepatrně levnější, popř. jsou ceny srovnatelné. K cenám služeb a zboží, s výjimkou základních potravin a léků, se připočítává při placení spotřební daň 3-12 %.

Počítání  - měrné jednotky

USA stále používají tzv. angloamerickou měrnou soustavu, konkrétně americké běžné jednotky - U.S. customary units. Pozor si dejte na to, že používání těch samých jednotek ve Velké Británii a v USA je mnohdy rozdílné.

Zde pár příkladů  amerických běžně užívaných jednotek:

Inch (in)  =  palec = 2,54 cm
Foot (ft)   =  stopa = 30,5 cm
Yard (yd) =  yard = 0,9 m
mile (mi) = míle =1,6 km
pint (pt)  = pinta = 4,73 dl
gallon (gal) = galon = 3,79 l 


V USA také převažuje užívání stupňů Fahrenheita při měření teploty. Mezi stupnicí Fahrenheita a Celsia existují dva zásadní rozdíly: hodnota 0 °C odpovídá na stupnici Fahrenheita 32 °F (0 °F je pak -17,7 °C) a velikost jednoho stupně je rozdílná: 1 °F = 5/9 °C (a naopak, 1 °C = 9/5 °F). Pro převod stupňů platí:

°C = (°F - 32) x 5/9
°F = °C x 9/5 + 32

Pokračujte na:
Dovolená.cz