Doporučená očkování do Venezuely jsou proti: tetanu, obrně, záškrtu, tyfu, hepatitidě A a B a žluté zimnici. Povinná nejsou žádná. Některé části země jsou ve třetí rizikové skupině malárie (jmenovitě jde o státy Barinas, Bolívar, Mérida, Monagas, Portuguesa, Sucre, Táchira, Zulia a Amazonas). Z antimalarik se pro tuto část světa doporučuje meflochin.
Od prosince 2002 je v platnosti nové nařízení, které umožňuje českým občanům obdržet turistická víza přímo na letišti při vstupu do země, a to formou bezplatné turistické karty. Tato karta slouží pouze pro turistické cesty do 90-ti dnů. Turistickou kartu obdrží cestující v letadle či na hraničních přechodech.
Mezinárodní očkovací průkaz není při vstupu do země vyžadován, pokud cestovatel nepřijíždí (či nepokračuje) z (do) Brazílie. Zdravotní sektor se dělí na státní a soukromý. Turistům se doporučuje obracet se v případě nutnosti na soukromý, jelikož státní zdravotnictví je v krizi a někdy nemá ani základní léčiva. Poskytnutí zdravotnické péče v soukromém sektoru je vázáno na platbu v hotovosti či mezinárodní platební kartu, v opačném případě zraněný nebude ošetřen ani při ohrožení života.
Místní měnou je venezuelský bolívar (Bolívar Fuerte), který je pevně navázán na americký dolar v poměru 1 USD = 2,15 VEF. V současné době je 1 VEF cca 8,5 Kč.
Směna peněz je bezproblémová, avšak nedoporučuje se měnit peníze na černém trhu za sebelákavější kurz (falešné bankovky, okradení, přepadení atd.). Turistický poplatek za použití letišť k mezinárodní dopravě činí cca 42,- USD (je možno platit v USD i v místní měně, charterové lety mívají zahrnuto v ceně).
Venezuela je levná i drahá, záleží, kam se vydáte. Nejdražší je sever, zejména ostrovy (Isla Margarita, Isla Coche, Los Roques). Merida, Caracas a okolí Roraimy jsou již levnější destinace a nejlevněji je na středním toku řeky Orinoko.
Místní čas je minus 6:30 hodin proti našemu času. Telefonní předvolba je + 58 a elektrické napětí 120V, 60Hz.